Življenjska pot vsakega posameznika je unikatna. Pelje ga skozi različne izkušnje, doživljanja, spoznanja, vodi ga po gladkih cestah z nasmehom in občutki sreče, pa vendar lahko nepričakovano zavije na razrvane stranske poti žalosti in tesnobe, včasih se vzpenja in dosega najrazličnejše vrhove in uspehe, spet drugič se spusti v temačne doline polne strahu in osamljenosti. V trenutkih, ko nas življenje postavi na preizkušnjo, ko se znajdemo na razpotju, pa ne vemo v katero smer kreniti, ko se počutimo same in pozabljene ali pa izgubljene v času tukaj in zdaj, ko začutimo, da potrebujemo spremembo, takrat je obisk psihoterapevta ena od možnih poti, ki nam lahko pomaga k bolj kvalitetnemu življenju in osebni rasti.
Vsak posameznik je sebi največje bogastvo, a žal ljudje pogosto pozabijo na to. Ženejo se za družbenim odobravanjem, lepšo zunanjostjo, materialnim bogastvom in kvantitativnimi površinskimi odnosi, pri tem pa pozabljajo na globino, pozabijo na kvaliteto odnosov in kar je najbolj boleče, pozabijo nase. V instant družbi se oklepajo hitrih rešitev in zunanjega sveta, medtem ko se njihov notranji svet počasi ruši. In posledično napoči trenutek, ko se ta notranji svet, ki ga posameznik zanemarja, ki ga ne posluša in ga ne upošteva, podre. Posameznik, ki se po pomoč obrne k psihoterapevtu se običajno znajde v neki življenjski situaciji v kateri se ne počuti dobro, mu ni prijetno ali občuti občutke, ki jih ne pozna oziroma z njimi ne zna ravnati. V tem danem trenutku ta oseba morda potrebuje sogovornika, ki mu bo pomagal stvari pogledati širše ali iz drugega zornega kota, morda se pojavijo teme, ki jih posameznik ne razume in jih želi raziskati, morda potrebuje sopotnika skozi situacijo ali pa le nekoga, ki ga bo poslušal in slišal. Vsekakor si posameznik želi spremembo, ki mu bo olajšala dano situacijo, ga pomirila ali popeljala na novo, drugačno pot življenja. S pomočjo psihoterapije se v varnem okolju in ob prisotnosti psihoterapevta posameznik začne zavedati sebe in se počasi vrača v vsakdanje življenje, vendar tokrat veliko bolj prisotno in osredotočeno na sebe, s pozornostjo na lastno doživljanje, čutenje, zaznavanje svojih misli, čustev in signalov telesa.
Psihoterapija nam tako pomaga na poti naše osebne rasti in ustvarjanja kvalitetnejšega življenja, pomaga nam pri razreševanju osebnih težav in stisk ter je primerna oblika zdravljenja različnih čustvenih težav in osebnostnih motenj.
Področja, kjer psihoterapija lahko pomaga:
- osebnostna rast,
- nizka samopodoba in samovrednotenje,
- depresija ter občutki nemoči,
- pomanjkanje volje, motivacije ali smisla v življenju,
- pomanjkanje koncentracije in zmanjšana pozornost,
- soočanje z izgubo (smrt, ločitev...),
- težave v medosebnih odnosih,
- prevelik stres v privatnem ali poslovnem okolju,
- kronična utrujenost
- motnje spanja
- nevzdržnost občutkov sramu ali krivde
- neprijetni občutki jeze in agresivnosti
- občutki strahu ali tesnobe, anksioznost
- panični napadi
- odvisnosti,
- motnje hranjenja (anoreksija, bulimija, kompulzivno prenajedanje...),
- težave v spolnosti,
- obsesivno-kompulzivne motnje,
- psihosomatska obolenja,
- vedenjske težave,
- in še mnoga druga…
Prav vsak izmed nas se je kdaj v življenju znašel na enem od zgoraj naštetih področjih. Zato je psihoterapija namenjena prav vsem. Vsem, ki v danem trenutku ne znajo ali ne zmorejo najti poti iz stiske oziroma ne zmorejo prestopiti ovire, ki jim jo je življenje postavilo na pot, pa tudi tistim, ki si želijo izboljšati kvaliteto svojega življenja. Za obisk psihoterapevta se lahko odloči vsak, ne glede na spol, starost, izobrazbo, veroizpoved ali kakšno drugo delitev. Vsak je dobrodošel, vsak lahko naredi spremembo in na življenjsko pot stopa bolj pogumno, s širšim pogledom na dogajanje okoli sebe in z večjim zaupanjem vase in v svoje notranje vire moči. Vsak lahko pelje svoje življenj po prijetnejši poti in z odločnim korakom stopa po poti samouresničevanja, v sebi nosi notranji mir in se z radovednostjo veseli prihodnosti. Le odločiti se mora za to.